Vítejte v Zubrnicích

Vítejte v Zubrnicích

Vítejte v malebné vísce, ležící asi 15 km od krajského města Ústí nad Labem v údolí kopců CHKO České středohoří. Obec tvoří části obce Zubrnice a Týniště, ve kterých žije celkem 220 obyvatel.

Zubrnice jsou vzhledem k bohaté sbírce lidové architektury atraktivní vyhledávanou lokalitou pro konání tradičních jarmarků a také filmařů, kteří si zdejší panenskou přírodu vybírají pro svá filmová díla (např.: F. Renč - Rebelové). Na své si pochopitelně přijdou i turisté, pro které zdejší příroda nachystala zajímavé tipy na pěší i cyklistické výlety. Zubrnice je stará trhová vesnice, leží 17 km východně od Ústí nad Labem. Vznikla pravděpodobně na přelomu 12. a 13. století při vnitřní kolonizaci, o čemž svědčí i návesní typ půdorysu, dochovaný v hrubých rysech až dodnes. První písemné zmínky o obci jsou z roku 1352.

Náš region

České středohoří je poměrně rozsáhlé pohoří, které zasahuje na území sedmi okresů. Jeho jedinečnost je především dána jeho značnou výškovou členitostí a unikátním reliéfem. Jeho současná podoba je výsledkem tektonického zdvihu, mladotřetihorní sopečné činnosti a následného usazování a zvětrávání.
České středohoří je především cílem atraktivních polodenních i celodenních výletů obyvatel přilehlých severočeských průmyslových center, zejména krajského města Ústí nad Labem. Nevznikla zde větší střediska pobytového cestovního ruchu. Oblast je komunikačně dobře přístupná, vede tudy řada železničních tratí i důležitých silničních tahů, což usnadňuje příjezd i návrat z výletu.

Turisté vyhledávají zejména vrcholky Českého středohoří, které skýtají široký rozhled i požitek z putování zajímavými přírodními partiemi (např.Milešovka, Bořeň, Lovoš, Varhošť).Je zde řada hradních zřícenin (Hazmburk, Kostomlaty, Ostrý, Kamýk aj.), zámků (Ploskovice, Libochovice, Velké Březno, Roudnice n.L.) i památných měst (Litoměřice, Louny, Žatec). Národními kulturními památkami byly vyhlášeny hora Říp a Malá pevnost v Terezíně.

Kam dál

Aktuality

Vánoce ve Skanzenu

14. 5. 2018

vánoční tradice

Podzim na vesnici

14. 5. 2018

Vyzkoušejte si, jak se dříve žilo.

Parní vlaky - 25 let

14. 5. 2018

vzpomínková akce na Zubrnické museální železnici

Sraz drezín

14. 5. 2018

akce na Zubrnické museální železnici

foto

Kalendář akcí

27. 1. 2018

Masopust

Masopustní průvod masek vesnicí.

24. - 25. 3. 2018

Velikonoce

Tradiční Velikonoce v Zubrnicích.

celý kalendář akcí

Plánek obce

Plánek obce

Kontakt

Zubrnice č.p.27
pošta Ústí nad Labem, 400 02 Kde nás najdete - mapa